Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Restrukturyzacja i outplacement grupowy: korzyści dla pracodawcy i pracownika

Redakcja | Przestrzeń dla biznesu

Zwalnianie grupy osób może okazać się trudnym sprawdzianem, zarówno dla pracodawcy, jak i ludzi, którzy niestety muszą opuścić szeregi firmy.

 

Pracodawcy zwykle zależy, by cały proces odbył się spokojnie i możliwie bezproblemowo, natomiast zwalniani pracownicy często są pełni obaw o swoją zawodową i finansową przyszłość. Rozwiązaniem jest outplacement grupowy, rodzaj outplacementu czyli pomocy osobom zwalnianym, który jak sama nazwa wskazuje, jest skierowany do grup. Jakie korzyści może nieść outplacement grupowy z perspektywy pracodawcy i zwalnianego pracownika?

 

Outplacement grupowy: praktyczna pomoc

Outplacement grupowy, z racji tego, że musi stanowić odpowiedź na potrzeby większej liczby osób, często skupia się na przekazaniu uczestnikom praktycznych umiejętności i narzędzi, które okażą się pomocne podczas poszukiwania nowej pracy. Co w takim razie często znajduje się w „koszyku” outplacementu grupowego? Niekiedy w ramach tego przedsięwzięcia, zwalniani pracownicy uczą się, w jaki sposób przygotowywać dokumenty aplikacyjne, czyli CV oraz list motywacyjny. Jest to o tyle istotne, że na bazie tych dokumentów aplikacyjnych rekruter podejmuje decyzję o zaproszeniu kandydata na rozmowę kwalifikacyjną, dlatego wygląd naszego CV i listu motywacyjnego może mieć przełożenie na szansę otrzymania posady, o którą się staramy.

 

Ponadto, outplacement grupowy w niektórych przypadkach zakłada możliwość przekazania uczestnikom wiedzy na temat tego, jak zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej. Dlaczego jest to tak istotne? Po pierwsze, ma to ogromny wpływ na to, w jaki sposób odbierze nas rekruter. Co więcej, uczestnik programu outplacementu, wyposażony w odpowiednie informacje, może poczuć się pewniej i swobodniej podczas podobnej rozmowy.

 

Outplacement grupowy a wpływ na obraz pracodawcy

Rzecz jasna, zaproponowanie zwalnianym pracownikom outplacementu grupowego nie pozostaje bez wpływu na to, w jaki sposób postrzegany jest dany pracodawca, zarówno przez osoby zwalniane, jak i te, które dalej w firmie będą pracowały, a nawet potencjalnych kandydatów do pracy. Fakt, że pracodawca daje szansę na wzięcie udziału w programie outplacementu jest sygnałem, że troszczy się o zawodową przyszłość pracowników i nie chce ich pozostawić bez konkretnej pomocy.

 

Reasumując: outplacement grupowy może być korzystny, zarówno z perspektywy zwalnianych pracowników, jak i pracodawców. Kluczowe znaczenie ma jednak jego umiejętne zaplanowanie. Outplacement musi bowiem stanowić wymierną odpowiedź na oczekiwania osób, które zamierzają z niego skorzystać.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).