Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

„Zaróbmy jeszcze więcej”, czyli bezwzględne prawa globalizacji

Łukasz Kacprowicz | Młoda Krew Biznesu

W niedzielę 30 maja PLANETE wyemitowała kontrowersyjny dokument Erwina Wagenhofera „Zaróbmy jeszcze więcej” (2008). Austriacki film ukazuje kulisy współczesnej gospodarki i dwulicową politykę bankowości – w finansowym świecie zysk jednych oznacza wyzysk innych.

Jak kupić głos w ONZ? Jak zagłodzić Afrykańczyków na śmierć? Jak unieważnić swój podpis na protokole z Kioto? Na te pytania odpowiada kontrowersyjny film Wagenhofera.

Wielka finansjera, na której usługach jest cała ludzkość, nie przejmuje się ani losem pojedynczego człowieka, ani całej nacji. Afrykanie mimo dóbr naturalnych swojego kontynentu w większości żyją w skrajnej biedzie.

Złoto i diamenty, z wielkim trudem wydobywane m.in. w Sierra Leone, po przejściu przez ręce szwajcarskich specjalistów trafiają do zachodnich inwestorów. Afryce zwracane jest jedynie 3 proc. wartości wydobycia. Każde dziecko w Burkina Faso w chwili narodzin staje się dłużnikiem Banku Światowego, a Indie kreowane na przyszłą ojczyznę przemysłu lotniczego w rzeczywistości pogrążone są w skrajnej biedzie.

Reżyser rozmawia ze znaczącymi postaciami światowego biznesu. Wywiadów udzielają wykładowcy uniwersytetów, przedsiębiorcy i specjaliści od finansów. Wyjaśniają w nich m.in. jak nie płacić podatków w Singapurze i uczą, że najlepiej inwestować, gdy ulice spływają krwią.

Le Sueur, minister finansów Jersey, przedstawia swoje państwo jako podatkowy raj, w którym na ogromną skalę pierze się brudne pieniądze. John Perkins, były „ekonomiczny morderca” zatrudniony przez amerykański rząd, w kontrowersyjny sposób tłumaczy powód obu inwazji USA na Irak. Według jego słów były one wynikiem nieudanych prób przekupienia i wyeliminowania osób rządzących bliskowschodnim krajem.

Erwin Wagenhofer przedstawia w swoim dokumencie prywatyzację, korupcję i globalizację jako procesy konsekwentnie zubożające ubogich oraz bogacące bogatych i pokazuje, że nie można już zatrzymać tego procederu.

Film „Zaróbmy jeszcze więcej”, po raz pierwszy wyświetlony podczas festiwalu PLANETE DOC REVIEW w 2009 roku.

„Zaróbmy jeszcze więcej”
film dokumentalny
Austria, 2008, 108 min
reżyseria: Erwin Wagenfoher

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).