Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Nie możesz się nie komunikować

Michał Toczyski | Wiedza dla Sukcesu

Gdy starasz się o pracę, przychodzisz na rozmowę kwalifikacyjną. W tej rozmowie najważniejsze są 4 pierwsze sekundy. Twój potencjalny pracodawca w ciągu tego czasu wyrabia sobie o tobie zdanie na podstawie Twojej mowy ciała A więc tego, w jaki sposób się poruszasz, jaka jest twoja mimika twarzy i jaką masz postawę. Ten przykład doskonale nam ilustruje tezę, że nie możemy się nie komunikować.

Chociaż nic nie mówimy, to jednak poprzez sposób w jaki się poruszamy, wysyłamy informację w otoczenie na temat tego kim jesteśmy. Jeśli jesteśmy osobami pro aktywnymi, będziemy wykazywać szybsze ruchy, a także oznaki zniecierpliwienia, przyjmując postawę wyprostowaną i wypinając piersi do przodu. Natomiast będąc osobą reaktywną wykazujemy wolniejsze ruchy, oraz trzymamy głowę nisko i często kurczymy ramiona. Dlatego warto zwracać uwagę na swoją mowę ciała, gdyż dzięki niej informujemy innych kim jesteśmy.

Zajmijmy się na krótko komunikacją werbalną. W trakcie nawiązywania relacji,nie ma większego znaczenia to co mówimy, tylko w jaki sposób to mówimy. Profesor Albert Mechrabi w swoich badaniach odkrył, że to co mówimy tak naprawdę ma bardzo małe znaczenie, natomiast ton głosu i mowa ciała odgrywają tutaj kluczową rolę. Przedstawiając te 3 zachowania w ujęciu procentowym, otrzymamy następującą kombinacje,która mówi ,że 7% znaczenia mają słowa które mówisz, 38% ton głosu natomiast 55% mowa Twojego ciała.

Żeby lepiej przedstawić sytuację opisaną przez prof. Mechrabiego: wyobraź sobie że jesteś pracodawcą i poszukujesz nowego pracownika. Na rozmowę kwalifikacyjną przychodzą dwie osoby. Ich kwalifikacje i umiejętności są mniej więcej na tym samym poziomie, ale między nimi istnieje pewna różnica wynikająca z ich mowy ciała. Pierwsza osoba jest pewna siebie, ma wyprostowane ciało, wysoko uniesioną głowę i uśmiech na twarzy, natomiast druga jest zgarbiona, z twarzą skierowaną w dół oraz ze smutną miną. Gdybyś miał zatrudnić jednego z nich, to którą osobę byś wybrał? Niech zgadnę, tą pierwszą? ;)

Możesz także spróbować drugiego ćwiczenia. Przechodząc przez miejsce w którym znajdują się obce dla Ciebie osoby, zwracaj uwagę na ich mowę ciała. Na ich sposób poruszania się, mimikę twarzy i postawę. Zapewne odbierzesz od nich niewerbalne informacje na temat tego jakimi są osobami. Gdy zobaczysz osobę która będzie wyprostowana, uśmiechnięta a także wyluzowana, zapewne pomyślisz że jest osobą pewną siebie i szczęśliwą z życia. Natomiast widząc osobę która jest zgarbiona, ma opuszczoną głowę w dół, a także smutną minę, pomyślisz o niej, że jest niezadowolona z życia, że boi się wyzwań i ma problemy z nawiązywaniem relacji międzyludzkich.

Jak widzisz mowa ciała odgrywa bardzo istotną rolę, dlatego warto zwracać na nią uwagę.

Ale teraz wróćmy do tonu głosu. Proponuje ci wykonać kolejne ćwiczenie, dzięki któremu dostrzeżesz potencjał w nim drzemiący. Naucz się jakiegoś dobrego dowcipu, a następnie opowiedz go dwóm osobom. Mówiąc dowcip pierwszej osobie mów go monotonie, tym samym tempem i tonem bez żadnych emocji. Natomiast mówiąc dowcip drugiej osobie, rób to tak, aby wyrażać emocje i w trakcie mówienia dowcipu zmieniaj zarówno ton głosu jak i tempo mówienia. Zapewne dowcip wyszedł ci o wiele lepiej za drugim razem, a także reakcja drugiej osoby która słuchała ten dowcip była o wiele lepsza niż w pierwszym przypadku.

Mam nadzieję że dzięki temu artykułowi i dzięki ćwiczeniom dydaktycznym, które Ci zaproponowałem, dostrzegłeś jak wielkie znaczenie ma mowa ciała i sposób w jaki mówimy. Pamiętaj również że zawsze się komunikujesz, niezależnie od tego czy nic nie mówiąc stoisz czy siedzisz to i tak wysyłasz pewnego rodzaju informacje na temat tego jaką osobą jesteś i jak wygląda Twoje życie.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).