Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Jak dobrze określić swój cel ?

Michał Toczyski | Przestrzeń dla biznesu

Każdy człowiek ma plany, postanowienia i pragnie zrealizować swój cel.  Dlaczego jedni ludzie realizują swoje plany i spełniają marzenia, inni natomiast bardzo szybko rezygnują z podjętych działań i nie osiągają zamierzonych efektów.

W NLP (neurolingwistycznym programowaniu) cel rozumiany jest jako dążenie. I jest to proces długoterminowy, którego efektem ma być osiągnięcie określonego rezultatu.

Prawidłowo zdefiniowany cel jest pierwszym krokiem do sukcesu. Cel powinien być precyzyjnie i w pełni przemyślany i powinien być SMART, czyli :

  • prosty Simple
  • mierzalny Measurable 
  • osiągalny Achievable
  • istotny Relevant
  • określony w czasie Timely defined.

Według NLP cel musi mieć formę pozytywną. Podświadomy umysł nie potrafi przetwarzać negacji i jeżeli użyjesz negatywnego sformułowania, to będziesz koncentrował się na tym, czego nie chcesz. Dlatego błędem jest myśleć „Nie chcę martwic się o przyszłość”, lepiej sformułować cel pozytywny „Chcę tak żyć, aby być pewny swojej dobrej przyszłości”. Zamień negację „nie chcę się denerwować podczas rozmowy z szefem” na stwierdzenie „ Kiedy rozmawiam z szefem, chcę być pewny siebie”. Możliwe, że uznasz to za grę słów, ale nadanie pozytywnych ram swoim celom to istotny krok by właśnie je osiągnąć.

Cel powinien być tak określony, by zależał tylko i wyłącznie od Ciebie. Przykładowo zgodnie z założeniami NLP cel:” Chciałbym utrzymywać z sąsiadami przyjazne kontakty” jest nie prawidłowo sformułowany, bo nie zależy tylko od twoich starań , ale również od działań osób trzecich. Innym przykładem mylnie  określonego celu jest „Chciałbym, żeby moje dzieci dobrze radziły sobie w dorosłym życiu” Tymczasem nie mamy wpływu na to, jak dzieci zorganizują swoje życie. Lepiej pomyśleć „Będę wspierać swoje dzieci w każdy możliwy sposób” i taki plan może zostać zrealizowany. Dlatego  cel musisz tak określić, żebyś miał pełny wpływ na jego realizację.

Prawidłowo zdefiniowany cel powinien być precyzyjnie i szczegółowo określony.  Wyobraź sobie konkretne obrazy, które ukazują twoje plany. Postaraj się nie tylko zobaczyć, ale także   poczuć i usłyszeć rezultaty swoich działań. Taka wizualizacja osiągniętego celu jest bardzo motywująca. Jak najczęściej wyobrażaj sobie, że Twój cel został już osiągnięty. Pomyśl, jak się czujesz, co widzisz wkoło, jak rozmawiasz o swoich sukcesach z przyjaciółmi, jak oni gratulują Ci i cieszą się wraz z Tobą. Pomyśl jaki jesteś z siebie zadowolony, jaki jesteś szczęśliwy i że cały włożony wysiłek i zaangażowanie miały sens.

Jeżeli chcesz urzeczywistnić swoje plany musisz wykorzystać swoje wewnętrzne zasoby takie jak: wiedza, możliwości, umiejętności, doświadczenie, siłę osobowości oraz zewnętrzne: kapitał, sprzęt, znajomości. Zakładaj takie cele, które współgrają z Twoją osobowością i możliwościami.

Podczas formułowania celów powinieneś zastanowić się również nad ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami swoich osiągnięć.  Twoje plany i ich realizacja wpływa nie tylko na ciebie, ale również na Twoje otoczenie i rodzinę. W rozumieniu NLP dobrze sformułowany cel uwzględnia plusy i minusy Twoich działań. Wysiłek i duże zaangażowanie w realizacje celu może spowodować, że będziesz miał mniej czasu dla przyjaciół, czy rodziny, może będziesz musiał odłożyć na bok hobby i zainteresowania. Dlatego rozważ, czy Twój cel jest dla Ciebie ważny i czy jest zgodny z Twoimi wartościami.

Ostatnim krokiem w precyzowaniu celu jest postawienie pierwszego kroku, bo bez pierwszego kroku nie zrobisz kolejnych. Określ co i kiedy będziesz robił, będzie to inicjacja całego procesu, który doprowadzi Cię do zmian i osiągnięcia sukcesu. I tego ci życzę.

Jeżeli chcesz zapoznać się z technikami NLP  i chcesz poprawić swoją komunikację z otoczeniem zapraszam Cię do czytania artykułów na moim blogu ekursor.pl

Jan Kobiałka

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).