Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Twórcze myślenie

Michał Toczyski | Wiedza dla Sukcesu

„Twórczość” czy inaczej mówiąc „kreatywność”, przeżywa w tej chwili swój okres rozkwitu. Gdziekolwiek spojrzysz, wszędzie dostrzeżesz zachętę od strony innych do poszukiwania nowych rozwiązań.

Nie tylko specjaliści od marketingu, szefowie działów, copywriterzy, czy też twórcy nowych produktów, ale w zasadzie wszyscy pracownicy każdej firmy powinni posiadać tę cenną cechę, która pozwala im nie wypaść z gry.

Pytanie tylko, jak stać tą się osobą twórczą, osobą która generuje wspaniałe pomysły i potrafi nieszablonowo myśleć? Chociaż... każdy z nas to potrafi, tylko nie zawsze „na zawołanie”. Ten artykuł pomoże Ci zorientować się, w jaki sposób generować lepsze pomysły.

Istnieje wiele różnych technik kreatywności, jak burza mózgów, mapa myśli czy syntetyka. Zajmę się tą pierwszą, ponieważ jest ona jedną z najbardziej popularnych, a także jedną z najbardziej skutecznych metod.

Generalnie do użycia tej metody potrzebna jest grupa licząca co najmniej 4 osoby oraz moderator, który będzie notował jej przebieg. Brainstorming, czyli inaczej burza mózgów wygląda następująco: osoby biorące w niej udział podają wszystkie swoje pomysły, a moderator bez żadnych osądów je notuje, po czym grupa przechodzi do oceny pomysłów. Można również samemu "pobrainstormować", lecz wtedy ilość naszych pomysłów może być znacznie mniejsza.

„Co dwie głowy to nie jedna”

A oto zasady których powinniśmy się trzymać, aby nasze pomysły były jak najlepsze i na jak najwyższym poziomie. Zamknijmy do „pudła” swoje ego i ambicje, ponieważ mogą one nas blokować przed generowaniem twórczych pomysłów. Pozbądź się fiksacji funkcjonalnej. Aby zobrazować Ci czym ona jest proponuję abyś wykonał pewne ćwiczenie. W ciągu 2 minut wymień jak najwięcej zastosowań parasola.

Ok, skończyłeś już? W takim razie, ile pomysłów wygenerowałeś?
Powinno ich być średnio 100 na minutę, a jedyne co powinno cię ograniczać to szybkość wymowy. Czy wśród Twoich pomysłów znalazły się takie rozwiązania jak: zrobienie z parasola dużej doniczki na kwiaty, żyrandola, bądź pojemnika na zakupy? Jeśli tak, to gratuluje, a jeśli nie, to znaczy, że musisz się wyzbyć fiksacji funkcjonalnej. Reasumując, jeśli działamy pod wpływem fiksacji funkcjonalnej jesteśmy przywiązani do tego, że dany przedmiot jest stworzony tylko i wyłącznie do określonej czynności.

Kolejnym ważnym aspektem przy generowaniu pomysłów jest zdolność odroczonej oceny. Jeśli chcesz tworzyć nie oceniaj, gdyż myślenie jest działaniem na próbę i pomysłów nie trzeba od razu wprowadzać w życie, a prawdopodobieństwo, że znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie wśród 500 „natchnień” jest znacznie większe niż to, że znajdziesz je w 50 innych.

Jeżeli chcesz tworzyć, to musisz się tym bawić, musi Ci to sprawiać radość i przyjemność.

Podam Ci teraz uniwersalne prawo generowania pomysłów.
W miarę postępu w czasie ilość pomysłów twórczych maleje,
ale:
W miarę postępu w czasie ilość pomysłów twórczych rośnie.
I choć to prawo wydaje się paradoksalne, to jednak jest prawdziwe. Ponieważ na początku Twoich pomysłów będzie bardzo dużo, lecz tych twórczych, ciekawych - mało. Po wygenerowaniu tych pierwszych wymyślanie kolejnych staje się coraz trudniejsze i jest ich coraz mniej, lecz ilość pomysłów twórczych, tych oryginalnych i najciekawszych wzrasta.

W pierwszych 5 minutach, gdy wygenerujesz 100 pomysłów 2 z nich będą twórcze i oryginalne, natomiast w następnych 10 minutach wygenerujesz 50 pomysłów, z czego tych twórczych będzie już 10, etc.

Warto mieć na uwadze, że te ostatnie są najlepsze. Gdy generowanie mamy już za sobą, nadszedł czas na ocenianie. Tutaj warto się zastosować do tego, o czym wspomniałem wcześniej mianowicie - do zdolności odroczonej oceny. Chodzi o to, by oceniać pomysły po upłynięciu jak największej ilości czasu. Im więcej upłynie czasu tym lepiej, ponieważ czas osłabia emocje. I dzięki temu ocenisz swoje pomysły racjonalnie.

Po tym należy wybrać te z nich, które najbardziej będą nam odpowiadać, a jedyne co należy potem zrobić to wprowadzić je w życie, gdyż właśnie one są tylko potencjalną potęgą. A mogą się nią stać wtedy, i tylko wtedy, gdy będą wyrażone w postaci zdecydowanego działania.

Zatem do dzieła! :)

Portret użytkownika reluktancja

parasol jako inspiracja do napisania piosenki: "Para czy solo?"

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).